Ми проводимо щомісячне добродійне лікування маленьких пацієнтів з ОХМАТДИТу
Щомісячно ми проводимо безкоштовну санацію дітей зі складними діагнозами –…
Використання стандартних зубних коронок у дитячій стоматології зародилось у 50-х роках минулого століття, але в Україні цей напрямок почав активно розвиватися тільки останнім часом. Стандартними їх називають тому, що вони виготовлені заздалегідь і існують варіації розмірів таких коронок (фото 1). Це дозволяє дитячому лікарю-стоматологу підібрати потрібний варіант зубної коронки без виготовлення відбитку (як у дорослій стоматології) і лабораторних етапів (фото 2). Таку коронку можна встановити на дитячий зуб відразу ж під час лікування у клініці.
Фото 1 Стандартні зубні металеві коронки використовуються для відновлення втрачених твердих тканини бічних зубів. Вони мають 6 розмірів, що дозволяє підібрати необхідну коронку для кожної клінічної ситуації
Фото 2 Стандартні естетичні коронки теж мають різні розміри, що допомагає досягти правильної функції та високої естетики
Стандартні металеві коронки (фото 3) використовувалися при лікуванні карієсу та його ускладнень і раніше, а от застосування стандартних естетичних зубних коронок у дитячій стоматології почало розвиватися тільки кілька років тому.
Фото 3 Металева коронка. Форма та розміри металевої коронки підібрані таким чином, що дозволяє швидко підібрати та встановити необхідну коронку
До найбільш поширених естетичних стандартних коронок належать металеві коронки покриті композитом (міцним і довговічним матеріалом, фото 4), цирконієві і композитні коронки. Лікарі-стоматологи нашого дитячого відділення завжди крокують у ногу з часом, щоб надавати кваліфіковану допомогу нашим маленьким відвідувачам, тому ми не могли обійти цю важливу тему.
Фото 4 Метало-композитна зубна коронка має металеву основу, зовні вкрита композитним матеріалом
У дитячому відділення «Клініка Дубнової “СТОМАТОЛОГіЯ” ми активно використовуємо як стандартні металеві, так і стандартні естетичні коронки (фото 5) для лікування наслідків карієсу у дітей і для збереження дитячих зубів. Також ми активно ділимося нашим досвідом у цій галузі й проводимо навчальні семінари та практичні майстер-класи, присвячені цій тематиці, для дитячих стоматологів з усієї України (фото 6).
Фото 5 Цирконієва зубна коронка зроблена з діоксиду цирконію – дуже міцного та естетичного матеріалу
Фото 6 Лікарі дитячого відділення «Клініка Дубнової “СТОМАТОЛОГіЯ” успішно освоїли методики роботи з металевими та естетичним зубними коронками і діляться досвідом з дитячими стоматологами в Україні та за її межами
Коли мова йде про застосування зубної коронки для стоматологічного лікування дитини, батьки бувають щиро здивовані, адже навіть не уявляють, що її використання можливе і у дітей. По-перше, батьки вважають, що коронки – це прерогатива виключно дорослих, по-друге, щиро вірять у те, що коронка дитині взагалі не потрібна, тому що молочні зуби випадуть і тому це марнування часу, грошей і зусиль батьків і дітей. Але чи так це? Зубні коронки успішно використовуються для лікування не тільки дорослих, а й дітей. Вони допомагають зберегти зруйновані карієсом молочні зуби до появи постійних зубів. Адже тимчасовий зуб повинен функціонувати в порожнині рота від 5 до 10 років, забезпечуючи жування, формування мови, естетику і збереження місця для постійного зуба.
Як для зубної коронки, так і для пломби (реставрації) існують свої показання. Однак, у зв’язку з тим, що довгий час коронки були важкодоступні в Україні, дитячим стоматологам доводилося ставити пломби навіть якщо були показання для встановлення коронки. Рекомендується застосовувати саме коронки в таких ситуаціях: – втрачено понад 50% твердих тканин зуба. У такому випадку розмір пломби за обсягом перевищує кількість тканин власного зуба, які залишилися, що значно збільшує ймовірність відколів або повного випадіння такої пломби. – декілька поверхонь зуба уражені карієсом. У такій ситуації теж показано відновлення зуба із застосуванням коронки, оскільки складно або неможливо ізолювати зуб від слини для якісного пломбування.
– зуби, в яких було проведено ендодонтичне лікування (лікування каналів зуба), тобто часткове або повне видалення пульпи зуба, рекомендується покривати коронкою. Чому так? Одна з функцій пульпи зуба – забезпечення живлення твердих тканин зуба, тому, коли за показаннями доводиться її видаляти, зуб стає більш крихким, і на тлі значної втрати твердих тканин зростає ймовірність його розколу. В такому випадку коронка – найкращий метод лікування, оскільки при постановці коронки розкол зуба, в якому було проведено часткове або повне видалення пульпи, стає неможливим (фото 9). А якісно пролікований тимчасовий зуб – один із важливих факторів здоров’я постійного зуба!
– утруднена гігієна порожнини рота. Бувають ситуації, коли дитина не може належним чином почистити зуби і батьки також не можуть почистити дитині зуби з різних причин: об’єктивних (утруднення відкривання рота тощо) і суб’єктивних (поведінка дитини, неможливість належним чином сконцентрувати її увагу і т.д.) (фото 10). Так само утрудненим може бути очищення окремих ділянок зуба (зубів). Матеріали, які використовуються для пломбування, швидко втрачають здатність фіксації до зуба в ділянках недостатньої гігієни, що спричиняє вторинний карієс. Коронка перекриває зуб повністю, тому ймовірність вторинного карієсу нівелюється. Особливе значення застосування зубних коронок набуває у дітей з особливими потребами, у яких індивідуальна гігієна не завжди можлива в належному обсязі. Естетичні цирконієві зубні коронки для передніх зубів
До початку лікування: дитина 1,8 років, передні зуби значно зруйновані, один із зубів відламався через ослаблення карієсом, утруднена гігієна (значна кількість зубного нальоту). В зв’язку зі значним об’ємом лікування, юним віком пацієнта та відсутністю схильності до співпраці, лікування відбувалось в умовах медикаментозного сну
– вади розвитку твердих тканин зубів, коли відновити зуби пломбувальними матеріалами проблематично. Використання металевих коронок при вадах розвитку твердих тканин зубів
Недосконалий амело-дентиногенез (синдром Стейтона-Капдепона) – спадкове генетичне ураження твердих тканин зубів. Тверді тканини зубів стираються і сколюються значно швидше звичайного
Відновлення бічної групи зубів металевими коронками (передні зуби відреставровані композитними матеріалами). Без належного лікування такі зуби стираються до ясен за 1-2 роки, а завдяки покриттю зубними коронками будуть успішно функціонувати до фізіологічної зміни на постійні
– переваги використання стандартних коронок у дитячій стоматології в порівнянні з реставраціями / пломбами: після відновлення однієї поверхні пломбою, карієс може виникнути ще на інших чотирьох поверхнях зуба, і кожну з них доведеться знову пломбувати. Але, коли встановлюється коронка, вона раз і назавжди перекриває всі поверхні зуба і унеможливлює доступ мікроорганізмів до тканин зуба, блокуючи таким чином подальшу появу карієсу в цьому зубі.
Коронки в дитячій стоматології встановлюються виключно на пошкоджений зуб і жодним чином не зачіпають сусідні. Таким чином, обточувати сусідні зуби не потрібно.
Стандартна коронка при постановці покриває тільки зовнішню, коронкову частину зуба, не торкаючись його кореневої частини, тому жодним чином не впливає на розсмоктування кореня зуба і природну зміну зубів. Таким чином, корінь тимчасового зуба розчиняється під впливом зачатка постійного зуба, який підходить, і коронка випадає разом із частиною зуба, яка залишилася. Тому зуб, покритий коронкою, випадає як будь-який тимчасовий зуб.
Розцементування коронки трапляється вкрай рідко. Передумовами такої ситуації є складні умови її постановки, а саме: складна ізоляція зуба перед постановкою коронки, значна втрата твердих тканин і т.п. В такому випадку лікар-стоматолог повинен створити умови для надійної фіксації і зацементувати зубну коронку повторно. У практиці нашої дитячої стоматології були поодинокі випадки (2 випадки за 7 років) розцементування зубної коронки. В обох випадках це сталося через сильно зруйнований зуб, коли у нас не було можливості запломбувати його, а стояв вибір: коронка або видалення. Після індивідуалізації (коригування коронки спеціальним інструментарієм) і повторної фіксації цих коронок вони продовжили успішно виконувати свої функції, і, таким чином, нам вдалося уникнути видалення зубів, яким потрібно було прослужити ще понад 4 роки.
Металеві коронки не можуть зламатися. За умови впливу чинників значної сили, таких, як, наприклад, травма, в естетичних коронках можуть мати місце відколи. У такій ситуації лікар-стоматолог може відкоригувати зубну коронку реставраційними матеріалами або замінити її.
При правильно підготовленому зубі, коректно підібраній і встановленій коронці, розвиток карієсу під нею неможливий.
Після постановки коронки догляд за зубами нічим не відрізняється від звичайного догляду за ними. Однак, треба пам’ятати, що хоча карієс і не виникає на коронці, але він може виникнути на сусідніх із коронкою зубах. При недостатній гігієні зубний наліт може накопичуватися на коронці, як і на власних зубах, це не вплине на зуб під коронкою, але буде провокувати запальні процеси в яснах. Тому правильне чищення зубів двічі на день є обов’язковим!
При підготовці зуба для постановки коронки зуб обробляють біля ясен або (на незначну глибину) під ними. Така підготовка, як правило, проводиться під місцевим знеболенням, тому не викликає неприємних відчуттів, але після того, як дія місцевого анестетика минає, може мати місце дискомфорт в цій області, який повністю проходить через 1-2 дні. Ще одним місцем тимчасового дискомфорту може стати змикання зубів. Оскільки коронка стандартна і не коригується «по прикусу», в перший час дитині може бути некомфортно стискати зуби. Але, в залежності від кількості встановлених зубних коронок, ситуація нормалізується в період від одного до декількох днів.
Зубні коронки можна встановлювати як в умовах медикаментозного сну (під наркозом), так і в умовах місцевої анестезії.
Використання чотирьох метало-композитних зубних коронок без застосування медикаментозного сну, лише під місцевим знеболенням
Коли ми працюємо в умовах медикаментозного сну, то частіше робимо вибір на користь коронок, тому що уві сні частіше проходять лікування діти, зуби яких значно зруйновані карієсом. Також у цих діток труднощі з індивідуальною гігієною. При постановці коронки ймовірність відколу зуба або повторного виникнення карієсу в ньому зводиться до мінімуму. В запломбованих зубах карієс може виникати на інших поверхнях. Це може трапитися за такий короткий проміжок часу, що дитина все ще не готова до лікування в звичайих умовах. У такій ситуації доводиться проводити повторне лікування уві сні. Коли ми встановлюємо на зуб коронку, ймовірність виникнення карієсу в цьому зубі зводиться до нуля (детальніше про лікування в умовах медикаментозного сну Ви можете дізнатися з матеріалів на нашому каналі YouTube).
У кожної зубної коронки є свої показання. Металеві коронки однозначно не показані в естетичній ділянці (зона посмішки), оскільки можуть істотно впливати на естетику посмішки і самооцінку дитини. Металеві коронки виготовляються зі сплаву хрому та нікелю, який широко застосовується в стоматології для виготовлення різних конструкцій. Вони дешевші і вимагають менше часу для підготовки зуба. Протипоказанням до використання металевих коронок є алергія на їх компоненти (нікель або хром). Однак частота алергії на нікель становить не більше 0,1%, і за час використання коронок у нашій клініці жодного випадку алергії на них виявлено не було. Естетичні коронки, окрім переваг, властивих металевим, мають кращий естетичний вигляд (адже нічим візуально не відрізняються від звичайного зуба) і можуть застосовуватися як у бічній, так і у фронтальній ділянці для відновлення втрачених твердих тканин зубів. Естетичні коронки, які ми найчастіше використовуємо в нашій стоматологічній клініці, зроблені з діоксиду цирконію – спеціального матеріалу, який має сьогодні один із найвищих ступенів біосумісності та мінімальну можливість акумуляції зубного нальоту на коронці. Однак, вони дорожчі порівняно з металевими коронками.
Щомісячно ми проводимо безкоштовну санацію дітей зі складними діагнозами –…
Наша анестезіологічна команда не лише постійно вдосконалює знання, але й…
Під час карантину 20 березня – 9 квітня наші клініки…
Вітаємо нашу прекрасну жіночу половину! Сьогодні – ніжніший, світлий і…
До нас звернулися колеги з лікарні ОХМАТДИТ з проханням оглянути…
Олег Ковнацький провів онлайн-лекцію «Стоматологія для діточок з синдромом Дауна»…
дитячого стоматолога
молочного зуба
Прекрасная клиника, очень внимательный персонал. Были у доктора Черной Любови Николаевны. Очень бережное отношение к ребенку, провели чистку. Дочка прониклась и теперь снова просится к тете Любе. Спасибо администратором за…
Найкраща клініка, привітний адмін, а особливо вдячні нашому лікареві-Троянській Олександрі Федорівні, яка знайшла особливий підхід до моєї доньки,за її професіоналізм та компетентність!!!
Нам очень понравилось. Администратор встретил при входе, помог с одеждой, измерил температуру. Дальше заполнили анкету (были впервые). Доктор Оля была очень дружелюбной, дочке понравилось. Очень быстро справились с молочными зубками…
Рекомендую, ну очень хорошая клиника, лечили ребенку под сном и я была спокойная так как это единственная клиника, где есть все необходимое. Дорого, но этого стоит. На прием теперь ходим…
Лікареві вдалося домовитися з дитиною й вирвати зуб тоді, коли пацієнтка страшенно боялася втручання. Аплодую стоячи! дякую 💓
Я очень рада, что мы пришли именно к вам. Современная стоматология – это космос. Пришли мы с дочкой с проблемой: молочные зубы начали меняться на верхней челюсти, а места для…
Були на прийомі у Слабковського Вадима Вадимовича. Дуже задоволені його професіоналізмом і підходом до дитини. Лікування постійних зубів було складне. Так як постійні зуби були заражені від молочних зубів і…