Встановлення вінірів

Що таке вініри? У чому їхня відмінність від плобми або коронки? Чи є обмеження для установки вінірів? Як правильно доглядати за вінірами? На питання наших пацієнтів відповідає наш стоматолог-ортопед Іван Тюрін

Що таке вініри і в чому полягає технологія?

Вініри – це метод реставрації зубів за допомогою кераміки. Основне завдання вініров – покращити посмішку, змінити форму і колір зубів. Технологія полягає в тому, що зуб або його частина обточується та накривається спеціальним ковпачком – вініром. Зазвичай вони накладаються на зовнішню, видиму частину зуба.

Які бувають вініри, в чому різниця між ними?

Є різні методики виготовлення вінірів. Він може бути вирізаний з цілісного шматка кераміки або виготовлений методом пошарового нанесення кераміки Другий метод більш естетичний, тому що при його виготовленні використовуються матеріали різних відтінків і ступеня прозорості, що допомагає досягти максимальної натуральності та схожості зі справжнім зубом. Подивіться на свої зуби і ви побачите, що вони не монохромні: біля ясен вони більш щільні і темні, у ріжучих країв – більш прозорі і світлі.

Яке основне призначення виниров: тільки естетика посмішки чи є й інші функції?

Звичайно, естетика важлива. Наприклад, якщо до лікаря приходить молода дівчина з темними зубами і великою відстанню між ними, що робить посмішку непривабливою і заважає влаштувати їй своє життя, то нова посмішка може докорінно змінити її життя. Також показанням можуть служити старі, зношені, багаторазово реставровані живі (ті, в яких є нерв) зуби. Тобто, не найздоровіші зуби, які не шкода обточувати.

Чи є медичні показання до установки вінірів?

Так, основне показання до встановлення вінірів – це після ортодонтичного лікування. Якщо спочатку у людини зубної ряд був неправильної форми, що призвело до нерівномірного стирання зубів, то після того, як ортодонт за допомогою брекетів поставить зуби на свої місця, нам потрібно відновити їх колишню форму. Багато хто помилково вважає, що зняття брекетів – це кінець лікування. Але це не так. Щоб повноцінно відновити зубний ряд і зробити так, щоб зуби не повернулися назад в неправильну позицію, результат роботи ортодонта потрібно зафіксувати реставрацією зубів. Причому реставрується, як правило, весь зубний ряд – і передні, і бічні зуби. На бічні зуби робляться накладки теж з кераміки за технологією вінірів. Наприклад, якщо через неправильного прикусу у людини стерся ріжучий край, його можна наростити за допомогою пломби. Але він весь час буде ламатися. Вінір ж за рахунок своєї більшої площі вклейки і міцності допомагає відновити зуб надійніше та більш естетично. Хоча дійсно є ситуації, коли пломби і вініри – взаємозамінні. Наприклад, бічні, жувальні зуби дійсно можна нарощувати або реставрувати за допомогою як фотополімерною пломби, так і керамічної накладки.

У чому взагалі відміну виниров від пломб?

vinily 300x300 - Встановлення вінірівВініри – це надійніше, ніж реставрація зубів за допомогою фотополімерних пломб. Тому що вінір – це одна монолітна деталь, яка наклеюється на кожен зуб окремо за допомогою тонкого шару спеціального клею – композитного цементу. Щоб було наочніше, пропоную порівняти винир і пломбу з порцелянової і пластиковим посудом. Порцеляновий посуд спочатку виглядає краще, і в процесі служби краще зберігається. Крім того, вінір виготовляється з кераміки, яка виглядає більш натурально, довше служить, має велику міцність і, відповідно, менший обсяг. Пломба – це, простими словами, різновид пластмаси, вона і не так красиво виглядає, і не така міцна, і в обсязі вона буде побільше. Хоча, звичайно, у пломби є свої переваги. Наприклад, вона робиться прямо в роті, за один похід до лікаря, тобто, це набагато швидший процес.

А від коронки вінір чим відрізняється?

Вінір накладається не на весь зуб по колу, а тільки на зовнішню його частину. Під коронку обточується весь зуб по периметру, по яснах, в процесі чого формується такий уступ, а потім на цей зуб надівається об’ємна коронка. Вінір ж, навіть в разі жувальних зубів, можна надіти тільки на частину зуба. Тобто, немає необхідності пиляти весь зуб. Ще одна важлива відмінність: коронкою накриваються, як правило, зуби без нерва. Вінір ж бажано ставити на живий зуб, в якому є нерв.

Чому?

По-перше, коронка – це такий об’єднуючий елемент для зруйнованого зуба. Зазвичай якщо зуб пролікували, прочистив всі канали, то він помітно втратить у своїй міцності. Коронка допомагає зберегти  елементи зуба, які залишилися, «в купі». Пломба в таких випадках теж не кращий варіант, так як зуб з пролікованими каналами стає крихким, і в підсумку може відколотися стінка зуба, при цьому пломба залишиться на місці. А це часто призводить до видалення зуба. По-друге, якщо в зубі вже немає нерва, він втрачає свій природний колір, тьмяніє. А вінір виготовляється з частково прозорою кераміки, яка не завжди може перекрити це потемніння.

Як довго триває вся процедура установки вінірів? З яких етапів вона складається?

1 247rereyru 300x200 - Встановлення вінірівВ цілому – близько трьох тижнів. Але був у моїй практиці і такий випадок, коли одній пацієнтці ми зуби не спилювали, оскільки у неї були недорозвинені різці. По суті, це був готовий зуб за винир, тому їй ми зробили установку набагато швидше. В цілому процедура вигляди так. У перший візит до лікаря пацієнта обстежують, роблять різноманітні знімки (включаючи 3D). На комп’ютері моделюється дизайн майбутньої посмішки: на фотографію пацієнта накладаються різні варіанти форми зубів і спільно з лікарем вибирається оптимальний. На підставі зліпка виготовляються тимчасові пластмасові накладки такої ж форми, що і майбутні вініри, та встановлюються на зуби. Я зазвичай на всі ці процедури виділяю десь півдня. Після цього можна або відразу обточити зуби (приблизно півгодини на один зуб), або походити з дизайном нової усмішки якийсь час, пожити, порадитися з родичами і т.д. У будь-якому випадку, чи підготували ми зуби (спиляли), чи ні, пацієнт ходить з тимчасовими накладками. Якщо пацієнт приймає рішення встановлювати вініри, то протягом двох-трьох тижнів технік в лабораторії займається їх виготовленням. Процес тривалий, тому що він не тільки ретельний, але й творчий. Техніку потрібно підібрати максимально відповідні кольори, ступінь прозорості, підігнати форму – поспішати тут не треба. У другій візит пацієнта до лікаря знімаються тимчасові накладки і встановлюються вініри. Я б сказав, це теж займає приблизно півдня.

На які зуби і на скільки зубів можна встановлювати вініри?

В принципі, на будь-які, якщо говорити про їх місцезнаходження в роті. Головне, як я вже говорив, щоб зуб був живий. Вінір встановлюється індивідуально на кожен зуб окремо, тут немає «мостової» технології. Але, звичайно, чим більше зубів (особливо передніх) беруть участь в процесі, тим красивіше буде результат, тим простіше підібрати колір. Найскладніша робота – це один або два зуба. Але і в цьому випадку можна зробити такий винир, який не буде візуально відрізнятися від зубного ряду.

Установка вінірів - це болячий процес?

Він був би болючим, якби проходив без анестезії. Але при обтачивании і інших болячих моментах використовується місцева анестезія, хоча можна застосувати і медикаментозний сон.

А оборотний?

Якщо емаль на зубі спиляли, назад вона вже не виросте. Ось чому приймати рішення про встановлення вінірів потрібно вкрай виважено і відповідально.

Як довго служать вініри і від чого залежить термін їх служби?

Самі по собі вініри практично вічні, як і будь-яка хороша кераміка. Слабке місце – це цемент, яким вони приклеюються до зуба, ось він з часом може старіти. Виробники цементів дають прогоноз 10-15 років, зараз вже є і до 20 років. Крім того, довговічність вініров залежить від того, наскільки якісно лікар підготував зуб: там не повинно бути ніякого карієсу, під час фіксації повинна бути ідеальна ізоляція від вологи в ротовій порожнині, потрібно точно виконувати протокол.

Чи є обмеження і протипоказання по установці вінірів?

1 228dsgdsg 209x300 - Встановлення вінірівБудь-які постійні конструкції не прийнято ставити людям, у яких не закінчено процес формування кісток. Тобто, дітям і підліткам вініри не ставлять. Зазвичай пацієнтам, які приходять за вінірами, вже як мінімум 23-24 роки. Верхнього вікового порогу для встановлення вінірів немає. Основне протипоказання – це бруксизм, тобто звичка людини скреготати зубами, особливо уві сні. Причому це зазвичай не стільки стоматологічна, скільки психологічна проблема, і поки лікар з нею не розбереться, вініри встановлювати немає сенсу. Крім того, протипоказанням можна назвати також відсутність медичних показань до установки вінірів. Тобто, якщо до нас приходить людина зі здоровими зубами, але його просто не влаштовує, як виглядає його посмішка, ми спочатку намагаємося знайти інші варіанти вирішення проблеми, пояснюємо йому наслідки установки вінірів. Можливо, йому просто відбілювання допоможе. Хоча, звичайно, якщо пацієнт наполягає, то це його право встановлювати вініри. Це схоже на пластичну хірургію: основне показання до процедури – це побажання пацієнта.

Як правильно доглядати за вінірами? Чи є якісь обмеження по їжі, напоям, звичкам?

Багато людей вважають, що керамічні накладки – це індульгенція від чищення зубів. Це не так. Дійсно, до гладкої кераміці наліт чіпляється не так інтенсивно, як до поверхні натуральних зубів. Але все одно чіпляється, а з урахуванням того, що кераміка покриває не всю поверхню зубів, нальоту в роті все одно буде збиратися більш ніж достатньо. Тому правила догляду за вінірами ті ж, що і для натуральних зубів. Вініри бояться механічних пошкоджень, тому їх потрібно берегти від ударів і різких перепадів температури, як і натуральні зуби, не розгризати їм шкаралупу горіхів і не відкривати банки та пляшки. Можна пити будь-які напої на ваш смак, включаючи чай і каву, і навіть курити. Необхідно чистити зуби з вінірами двічі на день і періодично проводити профогляди у лікаря. Загалом, ведіть себе з винирами так само, як з рідними зубами: бережіть їх і доглядайте за ними.

Статті по темі:

Вартість

  • Консультація 460 ₴
  • Вінір, вкладка 8 170 - 12 540 ₴

Наші лікарі

Приклади наших робіт

ДоПісля
vinily - Встановлення вінірів

Відгуки