Лікування зубів під закисом азоту

Сучасна стоматологія покликана зробити всі маніпуляції максимально безболісними для пацієнтів. Через високу поширеність одонтофобіі (страху перед лікуванням зубів) стоматологи почали замислюватися про те, як допомогти пацієнтам. Саме так у стоматологічну практику увійшов закис азоту. У світі цей метод успішно практикується вже багато десятиліть. Створений на початку для комфортного лікування дітей, він перейшов й в дорослу практику та є
максимально безпечним та ефективним.

Тож давайте з’ясуємо, що таке закис
азоту, які є показання та протипоказання та як це відбувається:

Закис азоту – це інгаляційний анестетик, без кольору
та запаху, який широко використовується в медичній практиці для знеболення у
вигляді газової суміші з киснем.

Напрямки застосування є наступними:

транспортування пацієнтів з больовим синдромом швидкою медичною
допомогою в спецалізовані медичні заклади, проведення хірургічних маніпуляцій
легкого ступеню (перев’язки пацієнтів з опіками, первинна хірургічна обробка
ран, встановлення периферичних венозних катеторів у дітей, забір крові на
лабораторні дослідження, стоматологічне лікування.

Оскільки порівняльна сила закису азоту нижча, аніж в інших інгаляційних
анестетиків, то закис азоту не може викликати стану наркозу, що є позитивним
моментом. Це виключає можливість передозування та розвитку наркозу в
амбулаторній практиці, зокрема в стоматологічному лікуванні, тому може безпечно
використовуватися лікарями стоматологами як компонент знеболення.

Основний ефект, який очікує отримати лікар-стоматолог під час лікування з
закисом азоту, є адекватне знеболення стоматологічних маніпуляцій, які
можуть приносити дискомфорт, а також
ефект зменшення тривожності у пацієнта, який боїться лікування у
стоматологів. В сукупності з місцево-анестезуючими препаратами, закис азоту
дозволяє адекватно знеболити майже усі болючі моменти стоматологічного
лікування.

• Алергія на місцевоанестезуючі препарати, яка не дозволяє адекватно знеболити стоматологічні процедури, є прямим показом до лікування в умовах знеболення закисом азоту.
• Висока тривожність та страх лікування у стоматологів може бути подолані за допомогою лікування в умовах знеболення закисом азоту.

Оскільки одним з ефектів використання закису азоту є зменшення страху, тривоги, покращення настрою. Недарма закис азоту називають «веселячим газом», тому що дуже часто настрій пацієнтів під час лікування покращується таким чином, що вони починають сміятися та радіти.

Закис азоту активно використовують як в дорослій практиці, так і в педіатричній практиці.

У дітей, на першу чергу, в рамках очікуваного ефекту закису азоту виходить процес адаптації до стоматологічного лікування та зняття страху лікування у стоматологів.

У дорослих очікують більш адекватне знеболення у випадках складного та болючого стоматологічного лікування, де місцеве знеболення не завжди дозволяє прибрати усі болючі відчуття.

• Дефіцит Метилентетрагідрофолатредуктази

Оскільки закис азоту може активно взаємодіяти з молекулою кобальту в
ферментах, які беруть участь в процесі синтезу ДНК, та кровотворенні за участю
вітаміну В12 та фолієвої кислоти, то усі порушення кровотворення
у вигляді анемії (особливо В12 та фолієводифіцитної анемії), використання
блеоміцину є протипоказом до використання закису азоту.

• Вагітність, особливо в першому триместрі, коли відмічається
активний ріст плоду, є протипоказом до використання закису азоту, тому що
гіпотетичний вплив на синтез ДНК плоду може мати непередбачувані наслідки.

• Наявність важкої ішемічної хвороби серця, декомпенсована
серцева недостатність, перенесені ішемічні інсульти та дисцеркуляторна
енцефалопатія також є протипоказом до лікування з використанням закису азоту.

Фізико-хімічні властивості закису азоту дозволяють йому дифундувати в повітровмістній порожнини тіла збільшуючі об’єм цих порожнин, тому перенесені вітреоретинальні
операції та операції на середньому вусі протягом останніх трьох
місяців, гострий або хронічний отит з порушенням прохідності
Євстахієвої труби, емфізема легень, пневмоторакс, бульозна хвороба легень та
ХОЗЛ є протипоказом до лікування в з закисом азоту.

• Через те, що лікування з закисом азоту потребує певної кооперації з
боку пацієнта, у вигляді дихання через носову маску, тому порушення носового
дихання у вигляді поліпів у носі, викривлення носової перетинки,
вазомоторного риніту, аденоїдів, або неконтактного пацієнта (аутизм,
занадто маленький пацієнт, або пацієнт з розладами психомоторного розвитку(розлади аутистичного спектру, клаустрофобія, прийом психотропних засобів) пацієнт , якому важко
пояснити що відбувається)- є протипоказом до такого лікування.

Бажаним елементом до початку лікування є лабораторна підготовка у вигляді загального аналізу крові та консультація сімейного лікаря або педіатра на предмет наявних протипоказів у вигляді бульозної хвороби легень, емфіземи, ХОЗЛ, анемій різного генезу, генетичних порушень метионінсинтетази та інших залежних від фолієвої кислоти та вітаміну В12, ферментопатій, які викликають анемії та порушення синтезу ДНК.

Виключення вагітності у жінок дітородного віку. Консультація з лікуючим лікарем, при наявності гострого або хронічного отитів, або проведених напередодні офтальмологічних операціях та операціях на середньому вусі.

Голодний проміжок перед лікуванням в умовах використання закисом азоту витримувати не потрібно. Але ми рекомендуємо утриматися від їжі протягом двох годин перед проведенням лікування з закисом азоту.

Технічно використання закису азоту виглядає як інгаляція киснево-закисної суміші через носову маску з постійним диханням через ніс. Тому критично необхідна кооперація з пацієнтом та можливість дихати через ніс протягом усього періоду лікування!

З особливостей застосування закису азоту є обов’язковий період інгаляції 100% кисню через ніс протягом п’яти хвилин перед початком подачі закису азоту та після закінчення подачі закису азоту.

Чому це важливо?

При звичайному диханні атмосферним повітрям ми дихаємо сумішшю 21% кисню та азоту який присутній у повітрі. Якщо відразу розпочати інгаляцію закису азоту, в будь-якій концентрації то закис азоту примішується в суміш повітря, яким пацієнт дихає, і відсоток кисню в повітряній суміші яка вже знаходиться в легенях (приблизно 2,5 літра у дорослої людини) знижується нижче 21%, що викликає розвиток гіпоксичної гіпоксії !!!

Щоб уникнути такого ефекту, весь об’єм повітря в легенях має бути заміщений 100% киснем перед подачею закису азоту, що проводиться шляхом інгаляції 100% кисню через ніс, протягом 5 хвилин перед початком лікування.

Так само після закінчення лікування, той закис азоту, який ще є в тканинах та крові пацієнта має весь вийти через легені, при дифузії з крові пацієнта в альвеоли легень, закис азоту змішується з вдихуваною газовою сумішшю. Якщо відразу після закінчення лікування зняти маску і розпочати дихання атмосферним повітрям (в якому 21% кисню), то закис в альвеолах змішується з повітрям і концентрація кисню в альвеолах зменшується нижче 21%- цей ефект називається дифузійною гіпоксією. Щоб її уникнути, потрібно подавати 100% кисень протягом того періоду, поки закис азоту, що наявний в тканинах та крові пацієнта, не виведеться повністю з організму. Це триває приблизно 5 хвилин після закінчення подачі закису азоту в дихальний контур апарату для подачі киснево-закисної суміші.

Найчастіше це сміх та позитивні емоції, далі відчуття тепла, яке розповсюджується по всьому тілу, відчуття оніміння м’яких тканин ротової порожнини. пальців рук та ніг, відчуття ейфорії, легкості верхніх та нижніх кінцівок.

Під час лікування здійснюється моніторинг вітальних функцій (пульсоксиметрія, сатурація, частота дихання)

Після лікування з використанням закису азоту ми рекомендуємо утриматися від водіння автомобіля протягом доби. Також загальний режим після лікування в умовах використання закису азоту має виключати активну фізичну нагрузку, заняття спортом, подорожі літаком та пірнання з аквалангом протягом доби після лікування закисом азоту. В дитячому віці так само потрібно відмовитись від активних ігор протягом доби після лікування, яке включає закис азоту.

Що стосується безпеки наш колектив дотримується рекомендацій ESA, SAMBA, Academy of DENTAL LEARNING AND OSHA TRAINING на базі клінік є всі необхідні медикаменти та обладнання, що 3 місяці здійснюється перевірка обладнання.

Закис азоту є інгаляційним анестетиком. У звичайних умовах закис азоту не викликає сон, а викликає знеболення (анальгезію), та відчуття ейфорії та гарного настрою. Пацієнт знаходиться у свідомості.

Зазвичай, безпечний профіль використання закису азоту дозволяє його використання лікарем-стоматологом без присутності анестезіолога, за умови відповідальної організації роботи, з витримкою необхідної концентрації закису азоту та наявними періодами подачі 100% кисню перед та після лікування. Але за умови наявних супутніх хвороб, присутність лікаря анестезіолога на лікуванні бажана. Тому питання присутності лікаря анестезіолога на лікуванні індивідуально вирішується в кожному випадку.
Загальна анестезія та наркоз використовуються в тих випадках, коли неможливо досягти того рівня кооперації з пацієнтом (занадто маленька дитина, пацієнт з аутизмом, порушенням нервово-психічного розвитку), який дозволить лікувати зуби комфортно та безпечно для пацієнта. Якщо пацієнт здатний до активного контакту, та може виконати просту умову лікування з закисом азоту, у вигляді дихання через ніс та відкриття рота для проведення стоматологічних маніпуляцій то методикою знеболення обирається закис азоту. Тому для загальної анестезії є свої покази, а для лікування закисом азоту є свої покази. І вибір методу знеболення для кожного випадку індивідуальний.
Зазвичай під уколом мають на увазі використання місцевого анестетика. Використання місцевого анестетика вирішує питання більш якісного знеболення під час стоматологічного лікування, але не вирішує питання тривожності та страху самого лікування. Тому зазвичай місцева анестезія та закис азоту використовуються разом, щоб з різних сторін зробити лікування у лікаря стоматолога більш комфортним
Так! Для прикладу в Сполучених Штатах Америки 89% дитячих та 58% дорослих стоматологічних клінік використовує даний метод лікування.