Звідки береться інструмент у зубному каналі?

You are here:

Зламаний інструмент у зубному каналі…?

На запитання відповідає лікар-стоматолог-ендодонтист, співзасновник Української ендодонтичної спільноти, Денис Вікторович Подільчук

Денисе Вікторовичу, на сайті вашої клініки я знайшла дивовижний відгук, залишений пацієнтом. Він дякує Вам за те, що Ви дістали з каналу його зуба два інструменти! Я провела пошук у мережі Інтернет і зрозуміла, що Ваш пацієнт далеко не єдиний, хто зіткнувся з цією проблемою. Але як могло статися так, що в зубному каналі виявився інструмент, і що саме це було?

Канал зуба нагадує тунель. Щоб прочистити його, лікар використовує інструменти, зроблені з медичної сталі або зі сплаву нікель-титану. Але, якими б міцними не були метали, призначені для виготовлення стоматологічних інструментів, всі вони схильні до так званої втоми. І якщо лікар використовує не новий інструмент, працює ним некоректно, або канал зуба сильно зігнутий, то інструмент може розділитися на частини. (Фото інструменту в порівнянні зі звичайним предметом).

Тобто зламатися прямо всередині каналу?

Так. За статистикою, частота таких поламок становить 2-5% клінічних випадків. Сам по собі уламок інструмента запалення не викликає, але його викликають мікроби, які знаходяться в каналі, уламок лише заважає почистити канал якісно. Однак тільки в половині випадків зламаний інструмент створює проблеми. Найчастіше люди живуть із такими уламками в каналах, ні про що не підозрюючи, і у них немає ніяких запальних проявів.

А як людина може здогадатися про те, що у неї в зубному каналі щось залишилося?

Це, як правило, можна визначити за рентгенівським знімком, який згідно з протоколом лікування каналів (ендодонтичного лікування) повинен бути зроблений після закінчення лікування зубного каналу. Також під час лікування я часто бачу уламки інструменту через мікроскоп. Виявивши такий уламок, можна сфотографувати його, витягти і показати пацієнту.

Тобто, якщо людина пролікувала канали та хоче переконатися в тому, що лікар там нічого не забув, потрібно зробити контрольний знімок?

Саме так. (Приклад: знімок зубного каналу до лікування, з уламками інструменту, і після їх видалення).

Протокол, який ви згадали, використовується тільки в вашій клініці чи в усіх медичних установах?

Мова йде про протокол, рекомендований Міністерством охорони здоров’я України, але він уже застарів. Тому ми керуємося сучасним протоколом, який є золотим стандартом ендодонтичного лікування. Знімки до і після – обов’язкова умова якісного лікування зубного каналу.

А якщо у стоматолога немає потрібного обладнання, щоб робити знімки?

Якщо у стоматолога немає обладнання для виконання протоколу, рекомендованого Міністерством охорони здоров’я, це означає порушення стандартів лікування. Відповідно, ймовірність помилок і похибок у цьому випадку набагато більша. Не рекомендується проводити лікування там, де немає можливості зробити знімки і проконтролювати якість роботи лікаря.

Припустимо, людина ходила до одного лікаря, а потім пішла до іншого, та виявилося, що попередній лікар залишив у зубному каналі уламок інструмента. Що робити в цьому випадку?

Лікар, чи вузький фахівець (ендодонтист), чи стоматолог загального профілю, спочатку повинен проаналізувати клінічну ситуацію і, різнобічно оцінивши її, повідомити пацієнтові, чи є необхідність діставати уламок інструмента. Якщо виявилося запалення, лікар повинен запропонувати пролікувати канал іще раз: відкрити його, пройти заново, видалити уламок і поставити пломбу. У певних клінічних ситуаціях (коли пацієнта ніщо не турбує, немає запалення) діставати уламок недоцільно, тому що можна пошкодити зуб і зробити тільки гірше.

І, якщо залишити все як є, людина нічого не буде відчувати?

Нічого.

І все ж, уламки інструменту в каналі – це відносно безпечна ситуація чи бомба уповільненої дії?

Зламаний інструмент – це завжди ускладнення лікування. Однак стоматологи кажуть так: «Хто не ламає інструменти, той не працює». Такі ситуації мали місце, мають і будуть мати у майбутньому. У той же час це зовсім не означає, що стоматолог не повинен мінімізувати подібні ускладнення.

Чи повинен лікар, який лікує канали, давати гарантію на свою роботу? І якщо так, то як пацієнти можуть дізнатися про неї?

Перш за все, лікар повинен прагнути мінімізувати ризики в своїй роботі. У нашій клініці на додачу до контрольних знімків та використання в лікуванні каналів мікроскопа ведеться облік використаних інструментів. Ми вважаємо за краще замінити інструмент новим, якщо виникає найменший сумнів щодо його «втоми» і, відповідно, ризик того, що він може зламатися. Одноразове використання інструментів для лікування каналів в Україні не практикується: враховуючи високу ціну інструментів, це збільшило б вартість лікування в півтора рази. Рік тому ми провели в нашій клініці опитування, і 83% пацієнтів зізналися, що не готові платити за індивідуальний (новий) набір інструментів. Проте є й такі пацієнти, які хочуть, щоб для їх лікування використовували новий набір інструментів. Безумовно, ми йдемо назустріч таким побажанням.

Лікування каналів – це мікрохірургічна процедура. У неї, як і у будь-якої хірургічної процедури, є скоріше прогноз, ніж гарантія. При видаленні апендикса вам не дадуть 100-відсоткової гарантії успішності операції. І при видаленні нерва теж є свої ризики. Результат залежить не тільки від лікаря, але й від імунітету пацієнта, типу мікробів, що живуть у каналі зуба, анатомії та стану зуба. Сприятливий прогноз зазвичай варіюється від 80% до 95% залежно від ситуації.

Із якими ще ситуаціями вам доводиться стикатися? З чим звертаються найчастіше?

Приблизно 70% звернень складають прості ситуації, коли потрібно пролікувати канал ще раз, а 30%, що залишилися, припадають на складні випадки. З ними пацієнтів найчастіше направляють із інших клінік. На першому місці рейтингу пропущені канали. Без відповідного збільшення (використання мікроскопа під час лікування) лікар пропускає 20-30% каналів.

А чому лікар пропускає канали?

Анатомія людини дуже індивідуальна. У когось у зубі може бути один канал, а у когось – три або чотири. І лікування без збільшення (без мікроскопа або бінокулярних луп) проводиться, так би мовити, навпомацки або майже наосліп. А завдяки збільшенню лікар краще бачить анатомію зуба. Повірте, вхід у канал може бути таким маленьким, що іноді його важко знайти навіть із мікроскопом.

Як цю проблему вирішують у вашій клініці?

У нашій клініці лікування зубних каналів завжди проводиться під мікроскопом, оскільки це дозволяє якісніше почистити канал, мінімізувати ризики і, відповідно, досягти більшого успіху в лікуванні.

Із якими ще ускладненнями ви стикаєтеся, крім пропущених каналів і уламків інструменту?

Часто направляють пацієнтів зі склерозованими каналами. Внаслідок запалення зубний нерв намагається сам себе замурувати в корені й тим самим витончує канал. Лікарі, які лікують його без збільшення, ризикують не пройти уздовж кореня, а продірявити стінку зуба і вийти в кістку, що, в свою чергу, призведе до нового запалення. В результаті зубний канал не буде знайдений та пройдений, а зуб постійно турбуватиме. У нашій клініці такі проблеми успішно вирішують.

Якщо говорити про нестандартні ситуації, що ще можна знайти в зубі?

У моїй практиці я неодноразово знаходив вату. Вона могла бути в каналі зуба п’ять років і довше, викликаючи запалення. Причому, вата могла бути як безпосередньо під пломбою, так і в самому кінці зубного каналу, в кістці. Як вона туди потрапила, можна тільки здогадуватися.

Зустрічаються і зовсім сторонні предмети. Бували випадки, коли замість стандартних стоматологічних штифтів ми виявляли нестандартні штифти, які взагалі не використовуються в стоматології, – звичайний будівельний дріт. Або замість штифта стояв бор, яким препарують зуб під пломбу.

Тобто бор, яким свердлять зуб?

Так, взяли шматочок металевого бору і вставили в зуб. Крім того, до нас часто направляють пацієнтів, котрим не можуть дістати штифт. Справа в тому, що після лікування каналів частина зубів вимагає відновлення штифтами, і, якщо лікування було проведено погано або дало ускладнення, доводиться їх діставати. Деякі види штифтів неможливо дістати без збільшення зображення, але завдяки мікроскопу ми відмінно справляємося з такими завданнями.

Чесно кажучи, почуте мене вразило. Порадьте, як правильно вибрати лікаря для лікування каналів?

Перший критерій вибору будь-якого лікаря – це довіра, і стоматолог не виняток із цього правила. Якщо довіри немає, значить це не ваш лікар.

Вибираючи клініку, поцікавтеся відгуками знайомих, колег і друзів, але не обмежуйтеся ними, адже лікар може мати невисокий професійний рівень, але при цьому подобатися людям, і тоді його рекомендуватимуть. Або, навпаки, лікар може бути професіоналом найвищого класу, але не вміти спілкуватися з людьми. Тому рекомендації – тільки половина інформації, необхідної для прийняття зваженого рішення.

Також потрібно впевнитися, що клініка, в яку ви йдете, справді має хороший рівень і застосовує перевірені сучасні технології. Рекомендую знайти півгодини, щоб почитати інформацію в Інтернеті (наприклад, на сайті клініки), а також розпитати на місці про те, чим пломбують канали та як це відбувається. Перефразовуючи латинський вислів: «Попереджений, значить озброєний», можна сказати: «Поінформований, значить підготовлений». Будьте здорові!

Підготувала Марія Яревцева

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Обов'язкові поля помічені із *

Надіслати