Апікальна хірургія – новаційний підхід у сучасній стоматології

You are here:

Апікальна хірургія – це мікрохірургічна операція, спрямована на збереження зуба шляхом видалення вогнища інфекції з кореня зуба та герметичного пломбування каналу зі сторони кістки.

Коли це доцільно робити?
 – якщо зуб якісно пролікований, а запалення не зникає
 – якщо в зубі з проблемними каналами великий штифт та нова коронка, їх ”демонтаж” може значно пошкодити зуб.

Чим ця процедура відрізняється від резекцій кореня і видалення кіст, які робили ще з радянських часів?
Операція проводиться з мікроскопом та по значно покращеному протоколу, який технічно більш складний для лікаря, але дозволяє збільшити успіх лікування з 50% (старий тип резекції) до >90%. Якщо вдаватись до деталей, в протокол ввели додаткові етапи перевірки кореня, очищення каналу зі зворотнього боку та герметичне пломбування каналу.

Що краще, імплантат чи оперований зуб?

Як правило, все залежить від стану зуба. Якщо він у нормальному стані (є тканини) – то свій орган завжди краще за штучний замінник. Якщо зуб дуже сумнівний, краще імплантат. Однією з переваг апікальної хірургії перед імплантацією є терміни. Операція проводиться за один візит тривалістю 1-2 години, і ви виходите з тим же цілим зубом у роті, що й був. У випадку імплантації – це процедура мінімум в чотири візити (а інколи й понад шести), що розтягується на декілька візитів. Також, вартість операції зазвичай у 2-4 рази менша за вартість імплантату з коронкою.

 

Чому так мало інформації та лікарів, що виконують ендодонтичну мікрохірургію?
По-перше, це лікування значно більшої складності у порівнянні з альтернативними методами. Лікар має володіти двома спеціальностями – мікроскопною ендодонтією та хірургією. Клініці, лікарю, компанії виробнику імплантів більш вигідна швидка та дороговартісна операція імплантації, ніж довша по часу та дешевша апікальна хірургія.
Цей напрям активно розвивали різні університети – лідери наукової медицини, наприклад, University of Pennsylvania. А імплантація просувається приватними компаніями-виробниками з багатомільйонними бюджетами на маркетинг. Є й інші неоціненні операції в стоматології, які ми виконуємо: аутотрансплантація зубів (пересадка), ревіталізація (вирощування нерва), вітальна терапія пульпи (збереження живим нерва).

З яких етапів складається ця операція?
1. Діагностика: знімки, фотографії, комп’ютерна томографія, вимірювання пародонтальних кишень.
2. Знеболення. Зазвичай операцію проводять під місцевою анестезією, якої на сьогодні достатньо, щоб зробити все повністю безболісно. Та більш комфортним варіантом для пацієнта є медикаментозний сон, адже багато людей не хотіли б бути присутніми навіть при звичайному видаленні зубів.
3. Доступ: робиться розріз ясен та незначне віконце в кістці діаметром 5 мм.
4. Відрізання 3 мм кінчика кореня.
5. Очистка та пломбування каналу зі зворотнього боку біосумісним матеріалом.
6. Ушивання рани

Фото 1: Знімок до операції. Через свіжу коронку пацієнт відмовився від класичного переліковування каналів. Тут воно є бажанішим, оскільки вся якість попередньої роботи сумнівна, зуб болить. Червоним позначена зона запалення, білим – частина кореня, що буде відрізана

1 2 300x300 - Апікальна хірургія - новаційний підхід у сучасній стоматології

Фото 2: Знімок після операції. Червоним позначено пломбування каналу зі зворотнього боку – апікальна пробка

2 2 300x300 - Апікальна хірургія - новаційний підхід у сучасній стоматології

Чи кожен зуб можна оперувати?
Ні, бувають анатомічні особливості розташування зубів, що роблять операцію ризикованою або травматичною. Наприклад, 7-мі зуби (останні чи передостанні) розташовані надто далеко, і ми частіше пропонуємо альтернативні варіанти лікування

Фото 3: Операція виконана на щічних коренях верхнього 6-го зуба

3 1 300x300 - Апікальна хірургія - новаційний підхід у сучасній стоматології

З чого складається вартість операції?
Найдорожчий компонент – уміння лікаря. Усі хочуть, щоб їх лікар мав сучасні знання, які, нажаль, найчастіше отримуються закордоном. Усі хочуть найкращі матеріали та надійне обладнання, яке не підведе під час лікування. Чисте приміщення, приємний та професійний асистуючий та адміністративний персонал. Але, найголовніше – це лікар, який своїм досвідом та знаннями зведе всі ризики до мінімуму та проведе все комфортно. Лікар, який буде робити операцію чи процедуру лише в тому випадку, коли це дійсно найкращий варіант серед усіх альтернативних, без думок про власну вигоду чи втрачений час.

Які строки реабілітації?
Зняття швів проводять разом з оглядом через 3-7 днів. Зазвичай, у пацієнтів на наступний день спостерігається незначний набряк щоки, що через 3 дні починає зменшуватись. Через 6 місяців пацієнт приходить оцінити регенерацію кістки

Фото 4: Вигляд пацієнта через 3 дні після операції з правого боку на верхній щелепі. Незначний набряк правої  щоки.

4 1 300x300 - Апікальна хірургія - новаційний підхід у сучасній стоматології

Скільки може простояти оперований зуб?
Строк функціонування зуба залежить від його міцності і є необмеженим. Ідеальний варіант – все життя. Є достатньо прикладів закордонних колег, де зуби стоять десятки років

Фото 5: На комп’ютерній томографії видно повністю відновлену кістку, відсутнє запалення навколо прооперованого зуба. Знімок зроблений через 5 років після нашої операції.

5 1 e1618586439874 240x300 - Апікальна хірургія - новаційний підхід у сучасній стоматології

Перша операція по сучасному протоколу була виконана у 2012 році.

Автор робіт та статті – Денис Подільчук, стоматолог-ендодонтист, заступник головного лікаря «Клініки Дубнової «Стоматолог і Я».

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Надіслати