Олег Ковнацький про те, чи потрібно лікувати молочні зуби та як підготувати дитину до походу до лікаря

You are here:

Ми тісно співпрацюємо в спеціалізованими клініками, які займаються лікуванням дітей зі складними діагнозами. Адже стоматологічні проблеми особливо гостро проявляються при супутніх захворюваннях і важливо, щоб і батьки “особливих” дітей були інформаційно підготовлені і знали про важливість і необхідність профілактики.

Олег Леонідович Ковнацкій розповів лікарям і пацієнтам “Неврологічної клініки доктора Яценко” про те, як піклуватися про стоматологічне здоров’я дітей, як вибрати клініку і підготувати особливої ​​дитини до прийому у стоматолога:

Що буде, якщо не лікувати молочні зуби? Якщо не лікувати молочні зуби з карієсом, може виникнути ряд проблем. Перше, що потрібно розуміти, карієс – це не просто дірка в зубі, як дірка в платті, яку потрібно просто зашити, і все. Дірка – це вже наслідок, а причина карієсу – інфекція. І ця інфекція, як і будь-яке інше інфекційне захворювання, постійно прогресує: карієс йде вглиб зуба. У наслідок цього, зуб вже не може виконувати свої функції на належному рівні. Друге: в тимчасових зубах (як і в постійних) є судинно-нервовий пучок. У народі його називають «нервом», оскільки нерв, а не судини, дає відчуття болю. Слідчо, уражений тимчасовий зуб може хворіти, і дитина буде скаржитися на біль, не всі їсти і так далі. Третє: часто буває ситуація, що мікроби руйнують нерв: коли зуб болить-болить, а потім раз – і не болить. Це говорить про те, що пульпа зруйнована, і мікроби будуть жити всередині зуба. Така ситуація призводить до руйнування кісткової тканини. Я завжди кажу, що зуби «живуть» в щелепи, а щелепа – в голові, а в голові у нас є важливі органи, погодьтеся. Так ось, коли інфекція проникає глибше зуба, організм реагує на неї запальним процесом: можуть бути сильні болі і навіть температура, може напухає щока, припухати очей, порушуватися загальний стан дитини. І ця патологія вже не завжди терапевтична, вона може бути вже й хірургічної. Цей зуб, швидше за все, потрібно видаляти. І іноді робити це потрібно в умовах стаціонару, якщо в щелепі вже є запалення. У нас бували випадки, коли ми направляли дитини в стаціонар на кілька днів, оскільки в зв’язку з нелікованим тимчасовим зубом він потребував додаткової лікарської допомоги. Ще одна небезпека, що виникає через відсутність лікування тимчасових зубів, – це смерть зачатка постійного зуба, який знаходиться під тимчасовим. Це теж дуже неприємно, тому що в такому випадку у дитини вже не буде ні тимчасового зуба, ні постійного.

З якого віку потрібно починати доглядати за дитячими зубами? Це, як з машиною). Коли потрібно мити машину? Правильно, коли вона у вас з’явилася, і ви її забруднили. Точно так само і з зубами: коли вони з’явилися, за ними потрібно починати доглядати.

Що робити, якщо дитина боїться стоматолога? Перше, не потрібно лякати дитини доктором-стоматологом. Дитина, як правило, не боїться, бояться дорослі, які вже розуміють, хто такі стоматологи і чим вони займаються. Дитина ж, якщо йому не розповіли в яскравих фарбах про лікування зубів, не знає, хто такий стоматолог і не відчуває страх. Друге, потрібно показати дитину дитячого стоматологу, який володіє навичками управління поведінкою дитини до того моменту, коли потрібно буде робити профілактичні огляди. Тоді стоматолог зможе так побудувати відносини з дитиною, щоб віна його не боялася.

Чи є якісь правила в роботі стоматолога з дітками з неврологічними захворюваннями? Безумовно, є. Чим раніше ви почнете показувати дитини стоматолога, тим краще. У таких, випадках необхідно ще більше уваги приділяти індивідуальній домашньої гігієни. Тому ваша задача – спланувати разом з вашим лікарем-стоматологом профілактичну програму догляду за зубами: що робити, як робити, ніж робити. Потрібно розуміти, дуже багато можна зробити за допомогою правильної профілактики, в тому числі і професійної: чи не лікувальних процедур, а саме профілактичних. І навіть якщо проблеми з зубами і виникнуть, вони будуть не того обсягу, як якщо б ви не робили профілактику. Що стосується лікування, воно, звичайно ж, має проводитися з урахуванням всіх факторів ризику.

Як підготувати особливої ​​дитини до походу до стоматолога? Всі дітки різні, і потрібно дивитися конкретно по вашій дитині. Є дітки, яким якщо розкажеш заздалегідь, що їх чекає, вони злякаються. А буває і навпаки, що часто зустрічається у дітей з аутизмом спектром: коли діткам потрібно заздалегідь все розповісти і показати: ось такий стоматолог, ось така кімната, ось таке крісло, ось таке обладнання. Потрібно розповісти про кожен етап і буквально прорепетирувати.

Якою має бути клініка, де лікарі можуть лікувати дітей, незалежно від його особливостей розвитку?

Клініка повинна бути спеціалізованою для лікування особливих діток. Клініка, в якій з одного боку працюють дитячі стоматологи, які вміють спілкуватися з різними дітьми. З іншого боку, в клініці повинно бути гарне анестезіологічне забезпечення: коли доктор-анестезіолог присутній при звичайному лікуванні зубів, так і в умовах, коли потрібно загальне знеболювання, глибока седація або наркоз.

Що б ви порадили батькам дітей, які приходять на прийом? Як потрібно поводитися, щоб допомогти лікарям (а не заважати)?

Не потрібно надмірно готувати дитину. Якщо ж у вас особлива дитина, в телефонному режимі поговоріть з вашим лікарем, щоб зрозумів, які супутні питання є, і міг підготуватися сам, а також підготувати батьків.

Зазвичай, на прийомі виконує соло лікар-стоматолог: він пояснює в ігровій формі, що і як буде відбуватися. Завдання батьків – підбадьорювати дитини і, по можливості не вдаватися в роботу лікаря, не перебивати. Коли ви хочете підбадьорити дитину, не використовуйте слова: «Не бійся», «не переживай», «тебе тут не вкусять» і так далі. Скажіть: «ти розумниця», «ти – молодець», «ти – супергерой» і так далі. Тобто, не потрібно акцентувати увагу на процедурах, потрібно просто говорити дитині, який він у вас молодчина, адже так і є).

Назвіть головні правила (свої, особисті), яких ви дотримуєтеся в роботі з незвичайними пацієнтами?

По-перше, це підготовка. Мені важливо розуміти, які особливості є у дитини, адже серцево-судинні патології, неврологічні захворювання або генетичні особливості, – все це вимагає різної підготовки.

По-друге, кожна дитина заслуговує мати здорові зуби і, щоб лікування було проведено з повагою до нього і урахуванням його бажань і можливостей. Іноді бувають випадки, коли пропонують потримати дитину, який не готовий до лікування, я не згоден з такими методами, оскільки і якість лікування і сама дитина будуть страждати.

По-третє, якість лікування. Іноді є стереотип: якщо у дитини є ще якесь захворювання, то проблеми зубів досить вирішувати симптоматично: щоб не боліло або щось не було видно, – для мене це неприйнятно. Лікування повинно бути якісним, оскільки це і повноцінне жування і багато важливих факторів.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Надіслати