Олег Ковнацький, завідувач дитячого відділення, в інтерв’ю газеті «Вести» розповів про те, як потрібно стежити за молочними зубами у дітей

You are here:

Олег Леонідович, розкажіть, чи потрібно чистити молочні зубки у дітей і коли починати це робити?

Тимчасові зуби потрібно чистити так само, як і постійні. Як тільки у дитини з’являється перший зуб, його вже потрібно починати чистити. Тому що зуб повинен бути чистим. Якщо на зубі буде наліт, то висока ймовірність, що рано чи пізно там з’явиться карієс.

Як правильно їх чистити?

Правила чищення однакові для всіх зубів і вікових груп: це потрібно робити двічі на день: вранці і ввечері. З приводу ранкового чищення ведеться дискусія, коли це краще робити: до їжі або після. Зате ввечері  все однозначно: обов’язково чистити після їжі, щоб видалити залишки їжі, яка потрапляла туди протягом всього дня. І більше нічого не їсти після цього. Можна хіба що попити водичку, в крайньому випадку – дати погризти морквину або тверде яблучко, тобто, ті продукти, які не залишать на зубах багато нальоту.

Як вибрати зубну щітку для малюка?

З щітками зараз все просто: вони розроблені і згруповані за віком. Якщо це перший зуб, то маркування щітки буде від 0 до 2 років. Про всяк випадок скажу, що у щітки повинна бути маленька головка, щоб вона містилася в роті дитини. Щетинки повинні бути м’якими і невисокими. Можна використовувати електричні або ультразвукові щітки, вони не зітруть емаль.

А пасту?

Перше: паста повинна бути дитячої. Компоненти в ній будуть збалансовані так, що якщо дитина трохи проковтне, то нічого страшного не станеться. Також ведуться дискусії з приводу того, чи повинен бути в пасті фтор. Я рекомендую, щоб він був, тому що це активний елемент, який впливає на зміцнення зубної емалі. Друге: пасти на щітці повинно бути зовсім трішечки, буквально розміром з невелику рисинку. Це кількості цілком достатньо для того, щоб паста дала ефект, і якщо дитина ненароком проковтне всю цю дозу, то це не матиме наслідків.

Чи обов’язково використовувати зубну пасту на перших етапах?

На першому зубчику можна працювати як щіткою з пастою, так і просто щіткою. Адже близько 60-70% ефективності чистки зубів забезпечується їх механічним очищенням за допомогою щітки.

Як правильно чистити зуби діткам?

Якщо коротко говорити про техніку правильного чищення зубів, то рухи повинні бути не просто вперед-назад, а змітающі. Також пам’ятайте: у зуба є п’ять поверхонь, які потрібно почистити. Якщо уявити зуб у вигляді куба, то одна грань – це корінь, який ми не зможемо почистити. Три грані – передню, задню і жувальну – ми чистимо за допомогою щітки. Дві бічні грані потрібно чистити за допомогою зубної нитки. Є спеціальні дитячі зубні нитки, які називаються флоссети. Ниткою потрібно користуватися хоча б раз в день ввечері, хоча в ідеалі – двічі, вранці і ввечері, перед чищенням зубів. Адже саме наліт, а не застрягла між зубами їжа, стає основою причиною виникнення карієсу.

Хто повинен це робити – батьки або дитина самостійно?

До 7-8 років батьки чистять зуби своїм дітям. Потім дитина може чистити зуби сам, але під контролем батьків. Тільки років з 10-11 він може робити це самостійно. Вся справа в тому, що до 7-8 років у дитини просто недостатньо розвинена дрібна моторика рук, тому просто не в змозі якісно почистити зуби сам. Тому відповідальність за чистоту зубів у дитини несуть батьки.

У випадку з дітьми працює правило 2-3 хвилин чистки зубів?

В цілому, це правило гарне. Але перш за все справа в якості чищення, а не в її тривалості. Важливо чистити правильно. І зробити це можна за одну хвилину, а можна протягом п’яти просто безглуздо возити щіткою по зубах. Результат буде краще там, де ми швидко, але правильно почистили. Тим більше, якщо у дитини поки є всього один-два зуба, елозити їх щіткою дві хвилини немає сенсу.

Як привчити дитину чистити зуби регулярно?

Перше. Батьки повинні показувати в міру і самі щоранку і щовечора чистити зуби. Адже діти копіюють поведінку батьків. Якщо батьки самі не дуже регулярно чистять зуби, то вони ніяк не зможуть пояснити дитині, навіщо йому це робити. Це дуже важливий момент. Можна перетворювати чистку зубів в гру, в квест, в розвагу. Друге. Є загальне правило, що щітку потрібно міняти раз в три місяці. Але важливіше інше: щетинки на щітці повинні стояти рівно. Якщо більше третини щетинок зігнулися, то щітка вже не буде робити свою роботу ефективно. Оскільки діти люблять жувати щітки, то її може вистачати всього на 2-3 тижні. Тому з метою економії можна купити дві однакові щітки: одну для чищення, а іншу – щоб дитина могла її пожувати. Третє. Сьогодні ринок пропонує щітки з мелодіями, з улюбленими героями і мультперсонажі, з лампочками, які блимають протягом двох хвилин, які необхідні для чищення зубів. Загалом, вивертів маса, просто знайдіть той варіант, який сподобається вашій дитині. Четверте. Підберіть зубну пасту з таким смаком, який буде подобається вашій дитині. Звичайно, поки дитина зовсім невелика, ця процедура може не подобатися зовсім. Тому часто батьки говорять, що не хочуть засмучувати і травмувати дитину чищенням зубів. На це я говорю так: Є діти, які не люблять воду, але ми їх все одно купаємо. Або якщо дитина потягне в рот брудні руки, мама навряд чи дозволить йому це і піде їх мити, навіть якщо дитина буде незадоволена. Так само і у випадку з чищенням зубів: хвилинка неприємності забезпечує роки здорових зубів.

Не завжди діти погоджуються з доводами дорослих …

Дійсно, тому в таких ситуаціях хороші всі методи: мультики, іграшки, ігри, в загальному, будь-які танці з бубнами. Непогано працюють щоденники чистки зубів, в який дитина після кожної чищення вклеює наклейку, і коли збере якусь кількість, то отримує нагороду. Якщо це стає розвагою, то домовлятися виходить простіше. По своєму особистому досвіді скажу, що дитину не завжди можна вмовити чистити зуби, що віна може тікати і всіляко чинити опір, але потрібно шукати способи домовитися, тому що чисті зуби – це здорові зуби.

Коли вперше треба показати дитину стоматолога?

Вперше бажано показати дитину стоматолога, коли у нього з’явиться перший зуб. Але обов’язкова рекомендація – не пізніше одного року. Бо хоч і рідко, але трапляється, що в рік у дитини може не бути жодного зуба. І це може свідчити про наявність патології, і це вже повинен подивитися фахівець. З іншого боку, якщо перші зубчики є, їх теж потрібно показати. Адже трапляється, що вже у перших зубів є дефект розвитку, хоча візуально це буде не помітно. Батьки цих нюансів можуть не знати, а стоматолог побачить проблему на ранніх етапах і зможе застосувати профілактичні заходи. В іншому випадку може бути і так, що вже до року-двох зубки зруйнуються, і буде необхідно складне і комплексне їх лікування. Загалом, перший візит потрібний і важливий, він носить профілактично-діагностичний характер, лікар просто познайомиться, подивиться зубки, дасть поради. У перший раз лікар не буде робити якихось процедур, все буде безболісно.

Як підготувати дитину до візиту до лікаря?

Дуже важливо, щоб дитину приводили до стоматолога не відразу на лікування, а спочатку на огляд і консультацію. На жаль, існує думка, що поки нічого не болить, то до лікаря йти не потрібно. Але це не так. Особливо, якщо дитина вкрай емоційна і вразлива. Одна справа, коли дитина просто прийшла познайомитися з доктором, і інше, якщо вона прийшла на лікування після того, як ії кілька днів мучила проблема і дитину в 4-5 років вперше привели до лікаря.

Як вибрати клініку і лікаря?

По-перше, лікар повинен бути дитячим стоматологом. У нього повинні бути відповідна спеціалізація і досвід роботи з дітьми. На жаль, часто трапляється так, що батьки ведуть дитину до стоматолога, до якого ходять самі, а це неправильно. Найчастіше дорослий стоматолог не компетентний в питаннях дитячої стоматології. По-друге, повторюся, перший візит бажано зробити консультативним. Хоча б для того, щоб зрозуміти, підійшов вам і дитині лікар, чи знайшли вони контакт, і якщо немає, щоб був час підшукати іншого лікаря. По-третє, я б рекомендував, щоб це була або клініка, або відділення, або хоча б кабінет в клініці, але спеціалізований дитячий. Тому що в таких місцях є дитячий куточок з іграшками, конструкторами, альбомами, розмальовками, телевізором з мультиками і т.д. Це важливо, тому що стоматологічне лікування – це стрес як для дитини, так і для батьків. І чим комфортніше буде себе почувати дитина, тим краще буде і для неї, і для всіх інших. Якщо у дитини є можливість до і після лікування погратися, негативні відчуття помітно згладжуються.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Надіслати