Усе, що потрібно знати про зуби мудрості

You are here:

zub_mudrosti2Чи потрібні зуби мудрості? Що краще: лікувати їх чи видаляти? І чи правильно позбавлятися того, що дала нам сама природа? Ці питання хвилюють багатьох. Відповіді знає лікар нашої клініки, щелепно-лицьовий і ортогнатичний хірург Артем Васильович Дубнов (посилання на біографію).

Коли ріжуться зуби мудрості?

Зубом мудрості (у просторіччі «вісімкою») називають 8-й, останній зуб у зубному ряду, або третій моляр. Свою назву він отримав тому, що виростає останнім, коли людина досягає інтелектуальної зрілості стає мудрою.

Багато хто впевнений, що поява «вісімок» не залежить від того, скільки людині років. Це помилка: корені зуба мудрості починають формуватися у 1517 років, а сам зуб мудрості росте в середньому до 25-річного віку. Іноді він прорізується трохи пізніше чи трохи раніше, а буває, що не показується взагалі. Але якщо вам уже виповнилося 27 років, а зубів мудрості ще немає, очікувати, що коли-небудь вони проріжуться, точно не варто.

Пацієнти більш зрілого віку, які зверталися до стоматолога, думаючи, що в них ріжеться зуб мудрості, найчастіше страждали на перикоронарит. Так називається запалення частини ясен, яка, як капюшон, накриває зуб, що прорізався наполовину.

Навіщо зуби мудрості людині?

Зуби мудрості ми отримали у спадок від наших далеких пращурів, які харчувалися переважно твердою і жорсткою їжею. Щоб пережовувати її, були потрібні міцні щелепи. З часом харчування людства змінилося. Сьогодні ми вживаємо набагато більше термічно оброблених продуктів. «Пом’якшення» раціону призвело до того, що «вісімки» втратили первинну функцію, а сама щелепа зменшилася. У сучасному світі все частіше спостерігається первинна адентія третього моляра, тобто ситуація, коли зачатки зубів мудрості не формуються.

За статистикою, передбачений природою максимум зубів мудрості (тобто чотири штуки) є приблизно у 92% дорослих. У 25% людства треті моляри залишаються під яснами. І приблизно у 8% не спостерігаються навіть у зародковому стані, що свідчить не про патологію, а лише про індивідуальну особливість.

Чимало сучасних учених вважають, що великі крайні зуби – непотрібний рудимент, який створює дуже багато проблем, і найкраще рішення – видалення зуба мудрості ще на початковому етапі його формування. Проте фахівці відзначають і корисні функції «вісімок». Наприклад, вони захищають сусідні зуби від розхитування та появи щілин, у яких може накопичуватися їжа. Крім того, саме до великих крайніх зубів іноді кріплять мостоподібний протез.

Які ускладнення можуть спричинити зуби мудрості?

Найчастіше зуби мудрості ростуть із ускладненнями. Вони можуть зміщуватися, розташовуватися під нахилом або прорізуватися не до кінця, викликаючи запалення кістки і ясен, порушуючи прикус, травмуючи внутрішню поверхню щоки і руйнуючи зуби, до яких прилягають.

Основна причина ускладнень маленька щелепа, яка просто не здатна вмістити максимальну кількість зубів. Саме брак місця спричиняє скупченість зубів або їхню ретенцію (напівпрорізування). Треті моляри з’являються на світ, коли розвиток щелепних кісток поступово припиняється. Тому зубам мудрості просто нікуди рости.

fig1

Рис. 1. Аномальне положення зуба мудрості

Прорізування зуба мудрості, крім загального дискомфорту (болю, набряку ясен, підвищення температури), у 80% людей провокує гнійне запалення, яке може становити небезпеку для здоров’я та життя. Частина ясен навколо зуба мудрості, що ріжеться, приймає форму кишені з капюшоном, під яким накопичуються зубний наліт, залишки їжі та бактерії (див. рис. 2). Це викликає нагноєння та неприємний запах.

fig2

Рис. 2. Перикоронарит (гнійне запалення ясен)

До того ж треті моляри займають останнє, найбільш важкодоступне місце на щелепі та погано очищаються під час гігієнічних процедур. Це сприяє розвитку карієсу, який із зубів мудрості часто переходить і на інші зуби.

Щоб не допустити ускладнень, пов’язаних із прорізуванням зубів мудрості та прикусом, рекомендую відвідати ортодонта він спеціалізується на виправленні прикусу.

Зуб мудрості: видаляти чи лікувати?

Якщо третій моляр виріс правильно та всього лише вражений карієсом, його цілком можна полікувати. Хоча незручне розташування й ускладнює лікування зуба мудрості. У разі серйозніших проблем доцільність лікувальних процедур краще обговорити з лікарем.

Чи потрібно видаляти зуби мудрості? Якщо на щелепі не залишилося місця для ще одного зуба, третьому моляру доведеться прокладати собі шлях, змушуючи конкурентів (сусідні зуби) потіснитися. Отже, ускладнення неминучі. У цьому разі кращий вихід – видалення зуба мудрості.

fig3

Рис. 3. Рентгенограма (Костянтин, 16 і 20 років)

Перед вами рентгенограма Костянтина. Перший знімок зроблений під час планового обстеження, коли йому було 16 років, і лікар виявив у нього зачатки зубів мудрості. Ортодонт з’ясував, що місця в зубному ряду недостатньо, і порекомендував видалити «вісімки». Пацієнт не наважився це зробити. А через чотири роки поскаржився на те, що в нього болить зуб мудрості, температура підвищилася, спостерігається скупченість зубів. Хірург виконав складну операцію з видалення проблемних молярів, яка чотири роки тому могла бути значно простішою та коштувати дешевше. Крім того, після видалення зуба мудрості Костянтину рекомендоване носіння брекетів, яке також вимагає певних фінансових інвестицій.

Пам’ятайте також, що зуб мудрості при вагітності можна видаляти не раніше 13-го та не пізніше 32-го тижня. Саме в цей період імунітет матері максимально високий, а ризик для плоду мінімальний. Проте оптимальний варіант для вагітної – регулярне відвідування стоматолога та профілактика можливих проблем (у тому числі й із зубами мудрості).

Чи можна уникнути проблем із зубами мудрості?

Звісно, можна. Для цього достатньо раз на півроку ходити до стоматолога на професійну гігієнічну процедуру і раз на рік – на профілактичний огляд. Якщо турбує зуб мудрості, виникло запалення ясен чи ваш лікар виявив проблеми з «вісімками» на ранній стадії, дотримуйтеся його рекомендацій і будьте здорові!

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Обов'язкові поля помічені із *

Надіслати